Projekt stop aborcji miał na celu dążenie do wymierzenia sprawiedliwej kary w postaci od 5 do 25 lat więzienia, a w niektórych przypadkach również dożywocie za dopuszczenie się do aborcji zarówno przez matkę, jak i lekarza.

Założenia projektu stop aborcji

Osoby odpowiedzialne za tworzenie projektu stop aborcji planowali wprowadzenie do kodeksu Karnego nowej definicji, nazwanej dzieckiem poczętym. Określenie zostało zdefiniowane jako człowiek w okresie od dnia poczęcia do osiągnięcia pełnoletności. Zgodnie z założeniem projektu stop aborcji, dzieckiem poczętym jest dziecko w okresie do rozpoczęcia porodu.

Projekt spotkał się z przeciwem, wszyscy obecni w dniu głosowania posłowie Koalicji Obywatelskiej, Nowej Lewicy, Koalicji Polskiej, Polski 2050 i Porozumienia ubiegali się za odrzuceniem projektu. Natomiast tylko 48 posłów zagłosowało przeciw odrzuceniu projektu stop aborcji.

stop aborcji

Głosowanie dotyczące projektu stop aborcji wśród posłów PIS

Jeśli chodzi o posłów partii PiS za odrzuceniem projektu zagłosowało aż 155 posłów, natomiast 41 było przeciw odrzuceniu projektu stop aborcji. 12 osób wstrzymało się od głosu. Do posłów opowiadających się przeciw odrzuceniu ustawy możemy zaliczyć wiceministra nauki i edukacji, Tomasza Rzymkowskiego oraz Annę Marię Siarkowską. Natomiast osobą, która wstrzymała się od głosu był Henryk Kowalczyk. Co ciekawe, za odrzuceniem opowiadał się między innymi Jarosław Kaczyński i Zbigniew Ziobro.

Jeśli jesteś zainteresowany projektem stop aborcji zachęcamy do zapoznania się z materiałami dostępnymi na stronie https://www.zycierodzina.pl/aktualnosci/zatrzymaj-aborcje/!