Śmierć bliskiej osoby to zawsze tragedia. W większości przypadków pochówek nie stanowi większego problemu. Inaczej sprawa ma się, gdy chcemy przetransportować zwłoki bliskiej nam osoby z zagranicy. Zanim przystąpimy do pogrzebu, musimy załatwić szereg formalności, aby sprowadzić zmarłego do naszego kraju. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad transport zwłok z zagranicy.

Transport zwłok z zagranicy – jak to zrobić?

Transport zwłok z zagranicy to nie tak prosta rzecz do zrealizowania, jak mogłoby się wydawać.. Przede wszystkim mają do tego prawo jedynie osoby bliskie zmarłemu, jak np. małżonek, dzieci lub rodzeństwo. Cała procedura zaczyna się od złożenia wniosku o transport ciała do kraju, w którym podajemy dane nasze i osoby zmarłej. Jeżeli w kraju, w którym zmarł nasz bliski, nie sporządzono aktu zgonu, możemy to zrobić w Polsce, składając wniosek do Urzędu Stanu Cywilnego, dołączając dokument potwierdzający zgon. W przypadku, gdy akt został wcześniej sporządzony, zgodnie z obowiązującym prawem składamy wniosek o odtworzenie aktu zgonu sporządzonego za granicą do Urzędu Stanu Cywilnego lub do konsula kraju, w którym nastąpił zgon. 

przewóz zwłok z zagranicy

Oprócz potrzebnych dokumentów, transport zwłok z zagranicy będzie wymagał wynajęcia specjalnego samochodu, wyposażonego w specjalną trumnę z metalowym wkładem. Konieczne jest również uzyskanie pieczątki od konsula, która zapewni możliwość przewozu zwłok. Wynajęcie takiego samochodu kosztuje od 5 tys. zł. 

Transport zwłok z zagranicy to nie błahostka

Jak widzimy, transport zwłok z zagranicy wymaga poczynienia pewnych kroków i nie następuje on w zatrważająco szybkim tempie. Ważne jest załatwienie wszystkich niezbędnych dokumentów i wynajem samochodu, który zapewni odpowiednie przetransportowanie ciała. 

Dowiedz się więcej na https://charon24.eu/2020/12/03/transport-zwlok-z-zagranicy-poradnik/!