Aborcja w Polsce to temat, który budzi wiele emocji i kontrowersji. W Polsce obowiązuje jedna z najbardziej restrykcyjnych ustaw w Europie dotyczących aborcji, co oznacza, że kobiety mają bardzo ograniczone prawo do przerwania ciąży.

Legalność aborcji w Polsce

Do pewnego czasu aborcja w Polsce była legalna tylko w trzech przypadkach: kiedy ciąża zagrażała życiu lub zdrowiu matki, gdy ciąża była wynikiem przestępstwa lub gdy istniało duże prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem lub chorobą. Jednakże w ostatnich latach rządząca partia próbowała wprowadzić jeszcze bardziej restrykcyjne normy na temat aborcja w Polsce.

Kontrowersje wokół ustawy aborcyjnej

W 2020 roku Trybunał Konstytucyjny wydał kontrowersyjny wyrok, który zaostrzył przepisy dotyczące aborcji. Według nowych przepisów, aborcja w Polsce jest dopuszczalna tylko w przypadku, gdy ciąża w wyraźny sposób zagraża życiu matki lub gdy ciąża jest wynikiem gwałtu. Usunięcie ciąży w przypadku, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem lub chorobą, zostało uznane za niezgodne z konstytucją. Wyrok ten wywołał falę protestów kobiet w całym kraju, które domagały się prawa do decydowania o swoim ciele i swoim życiu. 

Aborcja w Polsce

Organizacje i fundacje

W Polsce działa wiele organizacji, kampanii społecznych i fundacji, które mają na celu zwiększenie świadomości na temat aborcji. Jedną z takich organizacji jest Fundacja Życie i Rodzina, która działa na rzecz ochrony życia nienarodzonych dzieci. Z drugiej strony, organizacje takie jak Strajk Kobiet czy Dziewuchy Dziewuchom domagają się zmiany ustawy aborcyjnej i zwiększenia swobody wyboru kobiet w kwestii przerywania ciąży.

Więcej dowiesz się ze strony: https://www.zycierodzina.pl/