finansowe produkty

Ostatnio coraz więcej słyszy się o częstszych przypadkach przewóz zwłok z zagranicy. Niezaprzeczalnie związane jest to ze zwiększoną potrzebą podróżowania przez naszych rodaków z różnych powodów, czy to zawodowych, edukacyjnych czy też turystycznych. Osoby doświadczające śmierci bliskiego za granicami Polski, muszą liczyć się z szeregiem procedur związanych z przewozem ciała.

Jakie są warunki przewozu zwłok z innego kraju?

Zapis umieszczony w artykule 37. Konwencji Wiedeńskiej informuje nas o tym, że w przypadku śmierci członka jednego państwa na terenie innego, powinno się niezwłocznie powiadomić instytucję, jaką jest Urząd Konsularny. W ten oto sposób konsul RP zawiadamia rodzinę osoby zmarłej o okolicznościach śmierci, a także pomaga w uzyskaniu zgody na przewóz zwłok do kraju rodzinnego. Wszystkie te informacje podsumowuje Ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych Rozporządzenia Ministra Zdrowia, odnosząca się do etapów postępowania z osobą zmarłą oraz zaświadczeń, które trzeba zdobyć na przewóz zwłok z zagranicy. 

Przewóz zwłok z zagranicy
Przewóz zwłok z zagranicy

Obywatel równie dobrze może  świadomie lub nie, naruszyć przepisy odnoszące się do przewóz zwłok z zagranicy na kilka sposobów. Jednym z nich, najczęściej spotykanym jest brak posiadania niezbędnego pozwolenia i zaświadczenia na przewóz, drugim natomiast jest niezachowanie jednego z warunków transportu.

Jaki rodzaj transportu wybrać?

Pierwsze słowo, które nasuwa nam się na myśl, gdy pomyślimy o przewóz zwłok z zagranicy, jest oczywiście „karawan”. Nie jest to jednak jedyna dostępna opcja, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi kwestia przewozu zwłok z odległego kraju. Tutaj niezwykle pomocnym  rozwiązaniem może okazać się samolot, o ile wcześniej zorientujemy się, czy dana linia lotnicza w ogóle oferuje taką usługę — niektóre z nich wyrażają zgodę jedynie na transport prochów.

Dowiedz się więcej na https://charon24.eu/2020/12/03/transport-zwlok-z-zagranicy-poradnik/