projektant wnętrz kraków

Na świecie istnieje mnóstwo różnych organizacji, które pomagają osobą potrzebującym – biednym, niepełnosprawnym, bezrobotnym, chorym, zwierzętom… Każda fundacja chce pomóc określonej grupie społecznej i robi wszystko, by takim osobom żyło się lepiej.

Rodzaje fundacji

Możemy wyróżnić także różne rodzaje fundacji, których już sama nazwa jest w stanie powiedzieć nam, czym dane stowarzyszenie się zajmuje:

fundacja obywatelska – to stowarzyszenia, które działają w imieniu obywateli, społeczeństwa, są niejako ich głosem,

fundacja prolife – to organizacje, których zadaniem jest obrona życia poczętego i walka o los nienarodzonych dzieci,

fundacja dla rodziny – to fundacje które wspierają rodziny – często dysfunkcyjne, z problemami alkoholowymi,

fundacja dla zwierząt –  to miejsca w których pomocy udziela się zwierzętom – najczęściej mowa tutaj o schroniskach.

fundacja dla rodziny obywatelska (1)

Jak wesprzeć fundacje?

Wydawać by się mogło, że fundacje pełne są wolontariuszy i non stop otrzymują mnóstwo pomocy (zwłaszcza finansowej) od Państwa. Nic bardziej mylnego. Bardzo często pracownicy fundacji jak i wolontariusze pracują za darmo lub za minimalne stawki, ponieważ nie zależy im na wysokich zarobkach, ale na pomocy potrzebującym.

Przekaż 1%

Warto pamiętać, że co roku mamy okazję przekazać 1% podatku na wybraną organizację. Jest ich mnóstwo, dlatego wcześniej lepiej zapoznać się z profilami fundacji, których tematyka jest nam najbliższa. Może się wydawać, że zaledwie 1% to nic i nie warto wspomóc stowarzyszeń taką kwotą – nic bardziej mylnego! Według zasady „grosz do grosza” im więcej osób przekaże swój 1%, tym większa kwota dla fundacji się uzbiera, a tym samym organizacja pomoże większej liczbie osób.