Pojęcie eugenika w Polsce nie ma zbyt wielu pozytywnych skojarzeń. Pochodzące ze starogreckiego słowo oznacza kogoś “dobrze urodzonego”, a od XIX wieku było rozumiane jako tak zwane rozmnażanie selektywne zarówno ludzi jak i zwierząt w taki sposób, aby gatunki były ulepszane. Z tego wynikają negatywne skojarzenia z rasistowskimi eksperymentami, które były przeprowadzane przez nazistów. Aktualnie termin ten używany jest głównie w nawiązaniu do terminacji ciąży, czyli aborcji.
Aborcja eugeniczna
Termin eugenika w Polsce w odniesieniu do aborcji zaczął zyskiwać na popularności całkiem niedawno, bo około 6 lat temu. Pojęcie aborcji eugenicznej sugeruje, że terminacja ciąży przeprowadzana jest z powodu niepożądanych cech płodu i ma bardzo negatywny wydźwięk. Najczęściej używane jest przez środowiska antyaborcyjne i organizacje pro life. Natomiast aborcja eugeniczna zdaje się być często mylnie rozumiana jako aborcja z powodu wrodzonej wady dziecka. Warto jednak zaznaczyć, że pojęcie eugeniki kryje za sobą raczej selekcję gatunkową, aniżeli niechęć do posiadania chorych dzieci. Eugenika w Polsce w odniesieniu do aborcji jest oczywiście nielegalna.
Aborcja z przyczyn embriopatologicznych
W odróżnieniu od eugenika w Polsce aborcja z przyczyn embriopatologicznych dotyczy terminacji ciąży w przypadku wysokiego prawdopodobieństwa, że dziecko urodzi się z ciężkimi i nieodwracalnymi uszkodzeniami, wadami lub chorobą. W naszym kraju taki zabieg również jest nielegalny, ale nie ma tutaj mowy o selekcji pod względem gatunku i lepszych cech, a wyłącznie wadach i chorobach dziecka.
Dowiedz się więcej na https://www.zycierodzina.pl/eugenika-kiedys-i-dzis!