Na czym polegają pikiety?

Pikiety antyaborcyjne polegają na zebraniu się ludzi w konkretnym miejscu o ustalonej porze w celu manifestowania swoich poglądów. Osoby biorące udział w tego typu wydarzeniach mają na celu wpłynięcie na odpowiednie organy i uchwalenie konkretnych postulatów w zapisach prawa.

Jak zorganizować zgromadzenie?

Osoba, która ma na celu organizację zgromadzeń, w tym pikiety antyaborcyjne, musi mieć świadomość, iż jest to proces czasochłonny, wymagający dużej odpowiedzialności ze strony organizatora. Osoba ta musi przestrzegać wszystkich przepisów prawa obowiązujących w kraju, w którym zgromadzenie zostanie zorganizowane.

pikiety antyaborcyjne
pikiety antyaborcyjne

Pierwszym krokiem jest wybranie odpowiedniego miejsca oraz dokładnej daty pikiety. Jest to o tyle ważne, aby dwa duże wydarzenia nie nałożyły się na siebie w tym samym czasie. Jest to możliwe jedynie w sytuacji, gdy oba zgromadzenia dzieli co najmniej 100 metrów odległości. Jeśli okaże się, że ktoś w tym samym czasie również planuje zorganizować pikiety antyaborcyjne, urzędnicy pod uwagę wezmą kolejność zgłoszeń.

Jak zgłosić chęć przeprowadzenia zgromadzenia?

To, w jaki sposób zgłosić chęć przeprowadzenia pikiety antyaborcyjne, zależy przede wszystkim od przepisów uchwalonych w danej miejscowości. Na przykładzie dużego miasta, w pierwszej kolejności należy poinformować jego prezydenta. Należy to zrobić co najmniej miesiąc przed planowanym wydarzeniem poprzez złożenie specjalnego formularza. W trakcie jego wypełniania należy dokładnie zapoznać się z wszystkimi wymaganymi danymi, do których należą m.in. dane osobowe organizatora oraz przewodniczącego całego wydarzenia czy cel pikiety.

Dowiedz się więcej na https://www.zycierodzina.pl/pikiety-i-akcje/