Eugenika to skomplikowane pojęcie. Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, więc mogę tylko przybliżyć podstawowe informacje na temat tego, czym jest eugenika. Eugenika to nauka, która bada sposoby poprawy ludzkiego gatunku poprzez selektywne dobieranie rodziców i ich potomstwa. Może to oznaczać wybieranie rodziców ze względu na określone cechy (np. inteligencja), ale może także obejmować sterylizację lub aborcję osób ze słabymi genami (np. z powodu choroby). Eugenika w Polsce na szczęście raczej nie występowała, ale przez jej ścisły kontakt z aborcją często jest mylona z przerwaniem ciąży.

Eugenika w Polsce i jej historia

Pamiętamy o haniebnej historii eugeniki przed II wojną światową, w tym o legalizacji i wprowadzeniu sterylizacji kobiet w wielu krajach zachodnich, a także o brutalnym stosowaniu kolejnych form eugeniki przez totalitaryzm nazistowski nie tylko poprzez legalizację i narzucenie aborcji eugenicznej, ale także poprzez eksterminację chorych dzieci i dorosłych w budowanych w tym celu obozach koncentracyjnych, w tym w okupowanej Polsce. W kontekście tych tragicznych wydarzeń polscy lekarze mogli być dumni, że mimo silnych w tym czasie trendów eugenicznych w krajach zachodnich, Polska nie uległa temu trendowi i uniknęła udziału w tym procederze, dzięki czemu możemy mówić o tym, że eugenika w Polsce nie występuje.

eugenika w polsce

Eugenika a aborcja — czy to się łączy?

Nie ma prostej odpowiedzi na pytanie, czy eugenika w Polsce i aborcja idą w parze, czy też nie. Z jednej strony, aborcja może być postrzegana jako sposób zapobiegania narodzinom dzieci z wadami genetycznymi lub chorobami, co byłoby zgodne z celami eugeniki. Z drugiej strony, niektórzy ludzie mogą twierdzić, że aborcja jest formą ludobójstwa na nienarodzonych dzieciach, co byłoby sprzeczne z celami eugeniki. Ostatecznie to każda jednostka decyduje, czy wierzy, że eugenika i aborcja mogą współistnieć, czy też nie.

Dowiedz się więcej o eugenice na https://www.zycierodzina.pl/eugenika-kiedys-i-dzis!