Ludzie coraz sporadyczniej ślą do siebie kartki, jest to rzecz bezsporna. Nie szokuje to w dziejach, kiedy kontakt pomiędzy ludźmi znajdującymi się daleko od siebie jest bezproblemowo dostępny. Można go przeprowadzać poprzez komunikatory społecznościowe, maile, albo dzięki komórką. Są to środki szybsze i bardziej skuteczne od standardowej poczty. Przeto także mało kto stawia w dzisiejszych czasach na pisanie dłuższych ręcznych kartek, sztuka epistolografii w rzeczywistości zanikła. Aczkolwiek do tej pory mnóstwo ludzi wysyła kartki swiąteczne.

kartki świateczne

Kartki Wielkanocne

Uważają, że jest to obyczaj warty wspierania i wolą życzenia dostarczone tymsposobem, przypuszczają, iż są w większym stopniu osobiste i otwarte aniżeli te załatwione w SMS\’ach. Dlatego też choć do najbliższych wysyłają kartki wielkanocne (albo bożonarodzeniowe, zależy jakie święta właśnie przychodzą). Adresaci swoją drogą robią to samo.

Wskutek tego oferta kartek wielkanocnych jest tak naprawdę obfita i różnorodna. Ukazują się takie, które wprost nawiązują do świętych przymiotów nadchodzącego święta – ukazany na nich jest zmartwychwstały Syn Człowieczy albo Baranek, zdarza się, iż przy nich jest cytowany cudzysłów z jakiejś kościelnej pieśni. Odmienne nie mają zawartości religijnej, choć nawiązują do wielkanocnej problematyki – wstawione na nich są zajce, kurczaczki, bądź drapanki, niekiedy zawierają one wszystkie wyszczególnione fragmenty. Tak czy inaczej tematyka świąteczna jest przeważającym motywem, co z drugiej strony nie powinno kogokolwiek szokować.

Na odwrocie kartki (lub w środku jeżeli jest ona w postaci maleńkiej książeczki), znajdują się zazwyczaj wydrukowane wcześniej winszowania, z ewentualnością napisania czegoś od siebie. To poprzednie dodaje przesłanej kartce osobisty akcent, jakiego w istocie brakuje życzeniom przekazywanym przy pomocy zdobyczy nowoczesnej inżynierii.

kartki świąteczne

Życzenia świąteczne

Wydaje się, iż o tak jak standardowe kartki są skazane na wymarcie, to renoma kartek świątecznych będzie się stale trzymać na dość dużym poziomie. Uczyni to nie jedynie mocno zakorzeniona aktualnie tradycja posyłania ich rodzinie i znajomym, lecz i ich materialna forma czyniąca składane tą drogą winszowania bardziej intymnymi i uczciwymi.