W nowoczesnej architekturze do jednych z najczęściej używanych materiałów z całą pewnością można zaliczyć szkło. Szkło stosowane jest przede wszystkim przy projektowaniu elewacji budynków miejskich, ponieważ pozwala na osiągnięcie bardzo modernistycznego efektu. Jednakże problem z użyciem szkła jest taki, że jest to materiał, który bardzo szybko ulega zabrudzeniu. Co więcej, zabrudzenie to jest natychmiastowo widoczne, co od razu rzutuje na ogólny wygląd całego budynku. Dlatego przy projektowaniu szklanych elewacji dla jakiegokolwiek budynku, należy zawsze liczyć się z koniecznością, że niezbędne będzie regularne czyszczenie zewnętrznych części całej konstrukcji.
Jeżeli chodzi o czyszczenie budynków, istnieje bardzo wiele dobrych sposobów aby osiągnąć świetne efekty. Jednakże wiele z nich jest też bardzo kosztownych, przez co też nie zawsze jest możliwe ich zastosowanie. Do tych tańszych, ale i jednocześnie bardzo skutecznych sposobów na czyszczenie elewacji, można z całą pewnością zaliczyć mycie wodą demineralizowaną.
Woda demineralizowana, znana jest też pod nazwą woda osmotyczna, gdyż ma specyficzne właściwości chemiczne. Właściwości te są oczywiście używane podczas stosowania tego rodzaju wody do czyszczenia. Woda osmotyczna jest poddawana wielokrotnemu procesu destylacji, przez co możliwe jest usunięcie wszelkiego rodzaju obcych jonów. Brak jonów sprawia, że mycie wodą demineralizowaną pozwala niejako rozładować czyszczoną powierzchnię. Brak naładowanych cząsteczek na powierzchni sprawia, że zbieranie nowych warstw zabrudzeń jest znacznie utrudnione. Na dodatek, mycie wodą demineralizowaną nie pozostawia mało estetycznych zacieków czy różnego rodzaju smug.
Te liczne zalety jakimi może pochwalić się mycie wodą demineralizowaną oraz znacznie obniżone koszty, jakie wymaga ta metoda czyszczenia, sprawiają, że coraz częściej wykorzystuje się tę technikę w warunkach miejskich. Mycie wodą demineralizowaną to zatem tania i bardzo skuteczna metoda aby zadbać o wygląd każdego budynku.