Co uczynić, gdy na przykład jadąc na wakacje zepsuje się nam wóz? Opcji jest kilka. Na początek – jest możliwość rzecz jasna spróbować własnych możliwości oraz w pojedynkę spoglądać pod maskę. Następnie – można zawieźć wóz do miejsca serwisowego. O takich obydwóch wyjściach wie w zasadzie każdy kierowca, jednak… to oczywiście niezwykle mało!

Zwłaszcza – nieistotnie, czy zapali się kontrolka, a może nie – bądźmy ostrożni z uzupełnianiem oleju. Reguła jest wszak taka, że gorsza będzie przesadnie ogromna jego wielkość niż za niewielka, zatem – przed tym, jak cokolwiek zrobimy – poczekajmy na ostudzenie silnika i sprawdzić zaistniały poziom.

Jeśli stan awaryjny poprzedziła czerwona sygnalizacja na ekranie, trzeba momentalnie zadzwonić po pomoc drogową. Czerwone kontrolki sugerują przeto, iż mamy styczność z pilną awarią, co może finalizować też zaburzeniem pracy calutkiego silnika. Gdy zatem coś takiego nas zastanie, musimy spróbować kilka razy odpalić (z tym, że uwaga na wyładowania akumulatora!), skontrolujmy stan paliwa a także – jeżeli nic nie uległo zmianom – wydzwońmy po zapomogę.

Z drugiej strony, o ile sytuację awaryjną poprzedziła żółta kontrolka, nie musimy dzwonić po zapomogę. Te sygnalizują wszak, że istotnie silnik wykazuje pewnego rodzaju usterkę, lecz da się dojechać z tym do serwisu i tam to usprawnić.

Częstym błędem w każdej z tych sytuacji okazuje się wyjęcie bezpieczników bez potrzebnej wiedzy, a to będzie mogła sprowadzić na nas kolejne kłopoty (na przykład otworzenie się poduszki ochronnej). Kolejnym mankamentem, a w zasadzie zaniedbaniem jest nieposiadanie w ekwipunku kluczowego ekwipunku – przyrządu do podnoszenia, kluczyka, śrubokręta, kombinerek itp. Wtedy też malutkie komplikacje będą oczekiwały pomocy z zewnątrz.


Szczęśliwie, jeśli chodzi o takie usługi jak pomoc drogowa Łódź, Kraków, Warszawa a także właściwie wszelkie duże (także mniejsze!) polskie miasto gwarantuje ich nienaganny poziom. W efekcie większość usterek uda się usprawnić na trasie. Lecz z innej strony – o ile nieprawidłowościom podlegnie zawieszenie czy też schemat napędowy – własny samochód w zasadzie na pewno będzie wywieziony. Specjaliści drogowi – bez znaczenia, jak są fachowi – nie mogą wykazać się przeto sprzętami pozwalającymi na przeprowadzenie tak złożonych robót.