Notariusza zwykle cechuje opinia zawodu łatwego i dobrze płatnego. Większość szarych ludzi zachwyca się na myśl, że mogłoby dobrze zarobić spędzając czas głównie za biurkiem.
Według definicji notariusz to specjalny rodzaj prawnika powoływanego przez ministra sprawiedliwości. Do 1991 był to zresztą tylko i wyłącznie urzędnik państwowy. Dzisiaj jednak coraz częściej natknąć się można na notariuszy świadczących prywatne usługi. Praca notariusza polega na tzw. „papierkowej robocie”. Ma on za zadanie spisywać określone dokumenty urzędowe – przede wszystkim te, które dotyczą określonych czynów prawnych. Akt powinien – oprócz oczywistych kwestii – takich jak data sporządzenia aktu, miejsce jego sporządzenia, a także data i miejsce jego podpisania, zawierać również dane wszystkich stron, które brały udział w spisywaniu aktu – począwszy od imion i nazwisk, poprzez imiona i nazwiska rodziców oraz ich miejsca zamieszkania. Dodatkowo oczywiście winien posiadać oświadczenia stron, ich podpisy i podpis samego notariusza.
Akty notarialne dotyczą takich kwestii jak: umowa o wieczystym użytkowaniu, kwestie spadkowe, darowizny lub dziedziczenia.
Z zawodem notariusza wiążą się jednak pewne ograniczenia – takie jak np. formowanie się w spółki, podejmowanie pracy zarobkowe na własną rękę, czy jakiegokolwiek zajęcia, które mogłoby kolidować z obowiązkami danego podmiotu jako notariusz.
Gdy wpiszemy do wyszukiwarki takie hasła jak: „notariusz kraków„, „notariusz warszawa”, „notariusz poznań”, „notariusz wrocław”, „notariusz szczecin”, „notariusz gdańsk”, „notariusz łódź” albo „notariusz białystok” dostaniemy w odpowiedzi całą gamę usług w interesującym nas miejscu. Zapotrzebowanie na notariuszy jest wciąż ogromne, nie oznacza to jednak, że otrzymanie takiej pracy jest łatwe. Aby było to możliwe należy wpierw zdać aplikację notarialną, a następnie egzamin zawodowy. Wymagane są też wcześniejsze studia prawnicze, zaś aplikacja trwa 2,5 roku. Po samej aplikacji wymagana jest jednak także asesura – czyli płatny staż trwający dwa lata.