Ciąża to stan, w którym całe ciało się zmienia. Liczy się go od momentu zapłodnienia, aż do porodu i trwa zwykle 9 miesięcy. Nie każda osoba będąca w ciąży ma ochotę decydować się na dziecko — wtedy zalecane jest farmakologiczne terminowanie ciąży.
Czym jest farmakologiczne terminowanie ciąży?
Farmakologiczne terminowanie ciąży jest też zwane aborcją domową, ponieważ ze względu na łatwość tej metody i znikomą ilość przeciwwskazań może być wykonywana samodzielnie przez osobę w ciąży. W niektórych krajach można skorzystać z pomocy lekarza. Terminowanie ciąży polega na zahamowaniu rozwoju zarodka oraz późniejszemu usunięciu go z dróg rodnych. Substancje farmakologiczne używane podczas zabiegu są zazwyczaj w postaci dwóch substancji. Pierwsza z nich to mifepriston, który uszkadza zarodek lub kosmówkę. Druga, podawana do dwóch dni od pierwszej, to zazwyczaj misoprostol, który wywołuje skurcze macicy. Krwawienie może utrzymywać się do czterech tygodni, a jego kolor będzie zmieniał się od czerwonego po brunatny do bezbarwnego. Ból może przypominać ten odczuwany podczas miesiączki, ale może być też mniej intensywny lub przypominać bóle porodowe. Można go złagodzić środkami przeciwbólowymi lub gorącymi okładami.
Jakie są przeciwwskazania do farmakologiczne terminowanie ciąży?
Przeciwwskazaniami do tego rodzaju terminowanie ciąży jest alergia na którąkolwiek z substancji, którą zamierza się wziąć, ciąża pozamaciczna, niewydolność wątroby, niedoczynność nadnerczy oraz porfiria o podłożu genetycznym.
Poznaj więcej szczegółów na https://www.zycierodzina.pl/!