Skaj należy do grupy materiałów obiciowych.Należy do grupy materiałów imitujących naturalną skórę. To materiał wykonany z polichlorku winylu z dodatkiem odpowiednich barwników. Używa się jej do obijania drzwi, mebli – zastosowanie jest bardzo szerokie. Skaj może posiadać połysk lub być matowy. Może być gruby lub wręcz odwrotnie. Te wszystkie cechy sprawiają, że meble ze skaju cieszą się bardzo dużą popularnością i są dostępne we wszystkich sklepach meblowych. Dostaniemy tam łóżka z tego materiału, krzesła, sofy, fotele – dosłownie wszystko. Atrakcyjna jest też cena tego produktu. Nie każdy jest przecież w stanie kupić do domu meble z prawdziwej skóry. Za metr tego materiału zapłacimy w hurtowni około 10 zł.
Jeśli mamy już meble z skaju w domu, warto zastanowić się, jak o nie dbać. Materiał jest wrażliwy na zabrudzenia i zbiera kurz. Ponieważ skaj jest bardzo delikatny i wrażliwy na detergenty, myjemy go wodą z małą ilością mydła. Nie wolno używać żadnych preparatów z woskiem, alkoholem i naftą, gdyż eko-skóra może po prostu popękać w wielu miejscach i będzie można ją już tylko przykryć.
Jest to wrażliwy materiał ale ma bardzo szerokie zastosowanie. Nie musi być tylko obiciem mebli. Ze skaju tapicerskiego robi się na przykład plecaki, torebki lub kurtki, obuwie. Może też zostać użyty jako tapicerka samochodu jak na tkaninę tapicerską przystało.
	skaj

Można powiedzieć, że skaj jest wszędzie i jest bardzo lubiany przez konsumentów. Wiele mówi się o tym, że sztuczna skóra przeznaczona jest dla tych, którym bliskie są prawa zwierząt. Przy wyrobie dermy nie ucierpiało z pewnością żadne zwierze. Jest znacznie tańsza i łatwiejsza w utrzymaniu, konserwacji niż naturalna skóra.
Obecnie skaj nie jest już twardy, tak jak kiedyś. Jest miękki i miły w dotyku. Z daleka trudno stwierdzić czy to skóra naturalna czy sztuczna. W dodatku można go łatwo wymienić w razie potrzeby, gdy na przykład znudzi nam się kolor kanapy. Nie jest to też żaden powód do wstydu,
Warto przemyśleć zakup produktów ze skaju.