Jakiś czas temu, przy okazji zakupów w galerii handlowej, natknęłam się na kolegę, z którym dawniej chodziłam do liceum. Od słowa do słowa przypadkowe spotkanie przerodziło się w dłuższą rozmowę i oczywiście padły pytania o pracę. Opowiedziałam o mojej w kilku zdaniach, a potem opowiadać zaczął on. Nie sądziłam, że będzie tak ciekawie! Pierwsze słowa, jakie padły z jego ust to:
Nauka programowania z minecraftem.
programowanie dla dzieci
– Co takiego? – spytałam szczerze zaszokowana. Nie przypuszczałam bowiem, że coś takiego jest możliwe. Do tej pory minecraft kojarzył mi się tylko z graniem na komputerze i to graniem, którego zupełnie nie rozumiałam. Okazało się, że chodzi o programowanie dla dzieci. Jak wytłumaczył mi kolega przyjemne połączono z pożytecznym. Jego praca polegała na tym, że z pomocą wykształconego pedagoga uczył dzieci programowania za pomocą gry wspomnianej wcześniej. W sposób przyjemny i prosty dzieciaki miały szansę poznać działanie przeróżnych komend i innych programistycznych czarów, które mi trudno było zrozumieć na kursie informatyki. Metoda okazała się bardzo skuteczna. Dodatkowo, jak wspomniał kolega, żadne z dzieci nie narzekało ani razu na to, że muszą się uczyć. Dla nich była to przecież przede wszystkim zabawa! Niesamowite, prawda? Podobno radziły sobie na ogół bardzo dobrze. Metoda musi być więc skuteczna. Słyszałam, że nauka programowania dla dzieci, to ważny element edukacji. Rozwija wyobraźnię i logiczne myślenie, uczy myślenia w sposób samodzielny i przyczynowo-skutkowy, co pomaga dzieciom rozwijać w sobie umiejętność rozwiązywania problemów i to nie tylko tych związanych z grą i wirtualnym światem.
Podsumowując byłam naprawdę pozytywnie zaskoczona i gdy teraz słyszę hasło „nauka programowania z minecraftem” nie otwieram już oczu i ust ze zdziwienia, ale mówię:

https://mindcloud.pl/

– Nie słyszałeś o tym? To świetna metoda, by zachęcić dziecko do nauki programowania. Może powinieneś pomyśleć nad zapisaniem swojego synka na tego typu zajęcia. Jeżeli ma grać w gry, to niech przy okazji czegoś się nauczy!
Zazwyczaj ludzie reagują na moją rekomendację z dużym zaciekawieniem i entuzjazmem. Żaden rodzic nie lubi bowiem, gdy jego dziecko marnuje czas przed komputerem, prawda?