Każdy, kto choć na pewien czas zatrudniony był w charakterze pracownika, lub też zatrudniał kogoś na tym stanowisku we własnej firmie, bez wątpienia ma świadomość tego, jak istotne, a właściwie niezbędne jest respektowanie mnóstwa wymogów. Należy do nich z całą pewnością ewidencja czasu pracy. Każdy pracodawca zmuszony jest do regularnego sprawdzania i wypełniania kart czasu pracy, aby mieć wszystko udokumentowane i nie było żadnych podstaw prawnych, aby niesłusznie oskarżyć szefa.
Na samym początku pożądane byłoby zaznajomić się z tym, jak nadmienione karty w ogóle wypełniać, prowadzić i segregować? Pierwotnie może wydawać się to zadaniem dość ciężkim, ale mogę Wam zagwarantować, iż wszystko, co nieznane, początkowo wydaje się nie do zrobienia, a po pewnym czasie zaczynamy zastanawiać się, czemu poprzednio takie nam się zdawało.
Cóż, strach i niewiedza za każdym razem mają wielkie oczy!

ewidencja czasu pracy

Ewidencja czasu pracy – metoda na kontrolę pracy

W zasadzie realizowanie ewidencja czasu pracy nie powinna nikomu spowodować choćby najmniejszego problemu.
Tego rodzaju kartę obrazującą postęp oraz czas pracy, można uzupełniać w dowolnej formie. Najistotniejsze jest, by obejmowała ona praktyczne wiadomości, takie jak przykładowo rozkład pracy w poszczególnych dniach i czy praca odbywała się także weekend.
Musi być źródłem informacji o wszelkich nadgodzinach, dyżurach, urlopach oraz każdych nietypowych dodatkowych godzinach odbytych w zakładzie, na przykład podczas pracy w sklepie na wypakowywaniu towaru oraz przejmowaniu dostawy rano.
Muszą znaleźć się w tym miejscu też informacje o tym, czy ktokolwiek nie wyszedł z miejsca zatrudnienia zbyt wcześnie czy czy nie posiadał specjalnego usprawiedliwienia, dzięki któremu mógł wykonywać pracę krócej. Relewantne są także zapisy odnoszące się do nieletnich zatrudnionych oraz sprawdzanie, czy ich obowiązki oraz okres pracy nie wychodzą poza dostępne dla nich normy oraz prawa.