Obrabiarki cnc wykazują własny wielki udział w działaniu niektórych sektorów gospodarki. W związku z rozwojem globalnej gospodarki rynkowej niemalże wszystkie sfery produkcji pozostają nieprzerwanie pod wpływami przymusu racjonalizatorskiego który zmierza do osiągnięcia znacznie doskonalszych wyrobów w jeszcze krótszym odstępie czasu.

W odniesieniu do konstruowania maszyn a także sprzętów wymaga się dokonywania przeróbki dostępnych cykli procesowych. Wynika z dążenia do otrzymywania lepszych wyników techniczno-ekonomicznych w okolicznościach produkcji konkurencyjnej. By osiągalny był przyrost wydajności obrabiania przy równoczesnym zrealizowaniu wymagań odnośnie precyzji wymiarowo-kształtowej (wąskie tolerancje) a także formy nawierzchni (nieznaczna chropowatość nawierzchni) ważny jest rozwój obrabiarek w aspekcie konstrukcji, jednak też progres układów kierowania nimi. Układy napędu posuwów stają się kluczowymi fragmentami obrabiarek prowadzonych numerycznie.

Zależy od nich niemalże wszystko – startując od precyzji pozycjonowania, tempa ruchów roboczych, ponagleń a także płynności ruchów. Wyczekiwania jakie współcześnie dajemy takim napędom okazują się niezwykle spore. Rozwiązania doświadczone potrzebują zastosowania serwonapędów, a w sytuacji nie tak bardzo wymagających użyć w sam raz okażą się silniki krokowe. Główna różność pomiędzy takimi silnikami to sprzężenie zwrotne usytuowania. W przypadku silników krokowych wszystkie ruchliwości sprzętu bazują na bardzo dużej ilości pojedynczych elementów konstytuowanych przez interpolator. Wszelaki ruch w uzależnieniu od przełożenia silnika a także ilości mikrokroków zawiera się w 0,005 do 0,1 mm.

obrabiarka cnc


Silniki tego typu odznaczają się bardzo prostą konstrukcją co finalizowane jest względnie małą ceną. Swego rodzaju niewygodą może być brak pomiaru położenia a także w wybranych trudniejszych sytuacjach (przeciążenie) zdoła pojawić się zguba współrzędnych (zgubienie kroków) co zdoła spowodować popsucie obrabianego detalu lub maszyny.