Kominek to ciekawy pomysł na nadanie wnętrzu ciepła, nie tylko tego dosłownego, jednak co zrobić, jeśli w pomieszczeniu ze względów technicznych nie może być zamontowany tradycyjny kominek? Wtedy ratuje nas możliwość instalacji biokominka!
Biokominek to nic innego jak ekologiczny kominek. Nie wymaga on projektu ani pozwolenia, gdyż nie potrzebuje wentylacji czy bliskości przewodu kominowego. Można go zamontować w miejscu, gdzie nie mógłby stanąć tradycyjny kominek. Mimo to warto pamiętać, że całkowicie szczelne pomieszczenia bez wentylacji nie nadają się do instalowania w nich biokominków ze względu na możliwość gromadzenia się w nich dwutlenku węgla podczas procesu palenia.
Biokominek nie jest tylko pięknym elementem dekoracyjnym, ale stanowić może dodatkowe źródło ciepła. Kominek na biopaliwo zazwyczaj przypomina wyglądem tradycyjny kominek, jednak na rynku można znaleźć modele wyglądające bardziej jak lampiony czy średniej wielkości donice wolno stojące czy zawieszane na ścianie. Biokominki z łatwością można także wbudować we wnękę czy zamocować na suficie. Jedynie trzeba zachować odpowiednią odległość od łatwopalnych elementów wyposażenia domu, a i same ściany za biokominkiem powinny być odporne na wysoką temperaturę.
Źródłem ognia w biokominkach jest bioetanol. To alkohol ekologiczny, który powstaje w wyniku fermentacji biomasy (buraka, ziemniaka, trzciny cukrowej). Dodatki sprawiają, że nie nadaje się on do spożycia, ale w zamian za to wytwarzany podczas spalania ogień ma ciekawy kolor, którego barwa może być żółta, pomarańczowa, czerwona albo niebieska. Biokominki często mają palniki, których konstrukcja pozwala ograniczyć funkcję ogrzewania by kominek był tylko ozdobą, a nie źródłem ogrzewania.
Budowa biokominka jest mało skomplikowana. Najczęściej jest to stalowa powlekana odpornymi na wysokie temperatury farbami czy lakierami obudowa, szkło hartowane, beton, ceramika albo kamień, w którym to mieści się wykonane ze stali nierdzewnej palenisko. Na rynku dostępne są także same paleniska do biokominka, co pozwala na dowolny design przy jego montażu.