Corocznie wraz z pierwszym śniegiem media pełne są trochę kpiących nagłówków pt. zima znów zdziwiła drogowców. W rzeczy samej mimo zapowiedzi meteorologicznych pierwsze opady białego puchu wywołują często paraliż miasta. Jedynie w ubiegłym roku na początku opadów w Gdańsku doszło do wielkich zatorów ulic oraz 26 kolizji na drogach z udziałem pojazdów osobowych. W każdym z nich winnym okazały się opony, które pomimo zmiany pogody do tej pory nie zostały zmienione na zimowe.

Szykowanie się do sezonu zimowego winniśmy rozpoczynać już na przełomie listopada i grudnia. Pozwoli to nie tylko uciec od groźnych sytuacji na jezdni ale również kolejek w punktach wyspecjalizowanych w wymianie kół i opon. Opony warto kupować nowe, w dedykowanych ku temu miejscach – nie natomiast używane bądź nieznanej marki. Przyczepność na drodze jest głównym filarem bezpieczeństwa kierowcy i pozostałych uczestników ruchu drogowego zatem nie powinno się rozpatrywać tej sprawy po macoszemu. Z porządnej klasy oponami udajemy się do warsztatu zajmującego się przygotowaniem naszych kół do poruszania się po drodze. Miejsc tego rodzaju jest sporo, na przykład założenie oraz wyważenie opony Gdańsk oferuje w 47 punktach rozrzuconych we wszystkich dzielnicach miasta. Koszt tego rodzaju usługi to w przybliżeniu 100 zł, czasem dodatkowo punkty proponują (za dodatkową opłatą) „przechowanie” naszych opon letnich. Umożliwiają nam takim sposobem zaoszczędzenie przestrzeni a sobie pewność, że do nich wrócimy.

wyważenie opony Gdańsk


Wymiana samych kół nie jest trudnym zajęciem. Raz wyważone opony winny dopełniać swoją rolę w następnych sezonach, bez potrzeby odwiedzania każdego roku zakładów wulkanizacyjnych.

Poza oponami warto też, przed jesienią, zamienić dywaniki samochodowe na gumowe. W porze deszczowej są bardziej praktyczne i łatwiejsze w codziennej eksploatacji w trakcie deszczowych dni.