Dziennikarstwo to profesja dla ludzi z pasją, mających delikatne pióro i umiejętność zaintrygowania opowiadanym artykułem odbiorcę. Czasami powiada się, iż dziennikarz to nie zawód, a powołanie. Aby pracować w tej specjalności najodpowiedniej jest ukończyć adekwatne studia – dziennikarstwo. Jednak i pozostałe kierunki studiów przydają się w tej branży: socjologia, lingwistyka polska, public relations i tym podobne. Studia często są niezbędne, albowiem dużo stacji radiowych, telewizyjnych a także wydawnictw wymaga wyedukowania kierunkowego od kandydatów do roboty.
Jeżeli jednak pretendent nie zakończył dziennikarstwa, a odrębny kierunek, jest w stanie wybrać się na dziennikarskie studia podyplomowe. Trwają one głównie rok, innymi słowy dwa semestry. Bywają one natomiast odpłatne, w przeciwieństwie do studiów licencjackich i magisterskich proponowanych przez państwowe szkoły wyższe. Zapewniają one w krótkim czasie uzupełnienie wiedzy i warsztatu dziennikarskiego.Mamy pojęcie aktualnie, iż kierunek dziennikarstwo przygotowuje do realizowania fachu dziennikarza. Jednakże musimy pamiętać, że bywa to zawód wolny, a umiejętności potrzebne do skutecznej roboty redaktorskiej da się nabyć także poza murami akademickimi, w trakcie egzystowania. Starczy posiadać tylko mocne predyspozycje, jak napomknięte lekkie pióro, bystry rozum, zainteresowanie, łatwość w nawiązywaniu kontaktów. Będąc uzbrojonym w te cechy gładko da się aplikować o robotę w redakcjach, stacjach radiofonicznych i telewizyjnych, a swe kompetencje zaświadczyć w praktyce. Bo ostatecznie to one, a nie ukończone dziennikarstwo będą przekładały się na wyniki naszej roboty.
Najłatwiej jest zacząć od ubiegania się o staż – dzięki niemu zrozumiemy pracę od podstaw, zdobędziemy konieczne kontakty i doszlifujemy zakład. Równie ważne w CV pretendenta na redaktora bądź dziennikarza bywają także praktyki, także nie warto blokować się jedynie do tych obowiązkowych żakowskich. Możliwością dla stażu absolwenckiego stają się praktyki absolwenckie. Według prawa da się je zawierać z osobą do 30 roku życia na okres nie dłuższy niż 3 miesiące u jednego chlebodawcy.