pirometr bezdotykowy

Co to jest pirometr bezdotykowy?

Pirometrem nazywamy urządzenie, które służy do bezdotykowego pomiaru temperatury. Sprzęt ten dokonując pomiaru temperatury, nie może dotykać żadnego obcego ciała. Pirometr bezdotykowy działa na zasadzie promieniowania cieplnego, które zostaje emitowane przez badane ciało. Czasem pirometr bezdotykowy, nazywany jest bezdotykowym lub laserowym termometrem.

Na rynku znajdują się różnego rodzaju pirometry bezdotykowe:

– dwubarwny – ma możliwość porównania natężenia promieniowania dla dwóch badanych długości fal,

– radiacyjny – służy do pomiaru całego widma promieniowania,

– fotoelektryczny – mierzy tylko określone pasmo,

– monochromatyczny – mierzy pomiar tylko jednej fali,

– optyczny – używa się go do porównania jasności obiektu, który jest badany z jasnością obiektu tzw. wzorcowego. Używa się go do pomiaru temperatur powyżej 600 stopni C.

 

Zasada działania pirometru

 

Pirometr bezdotykowy to urządzenie, które mierzy promieniowanie podczerwone jakie dociera od przedmiotu do czujnika umieszczonego w urządzeniu. Specjalistyczny algorytm dokonuje przeliczenia promieniowania na rzeczywistą temperaturę, a następnie wyświetla ją na ekranie.

Pirometr dokona prawidłowego pomiaru, tylko wtedy gdy pole widzenia pirometru nie wychodzi poza obszar przedmiotu, którego mamy zamiar zmierzyć temperaturę. W przeciwnym razie, wyświetlona temperatura będzie nieprawidłowa, gdyż pirometr zbierze promieniowanie również z tła.

 

Do jakiego rodzaju mierzenia, można wykorzystać pirometr bezdotykowy?

 

Urządzenie to ma bardzo szeroki wachlarz możliwości. Głównie używany jest w medycynie. Dzięki niemu w szybki i bezpieczny sposób można dokonać pomiaru temperatury ciała.

Bardzo często jest wykorzystywany także w branży spożywczej, gdzie należy mieć pod stałą kontrolą wysokość temperatur produktów żywnościowych. Z powodzeniem mierzy także temperaturę pomieszczeń, lodówek i innych sprzętów wykorzystywanych w branży spożywczej.

Z kolei w branży motoryzacyjnej przyda się do monitorowania zakresu temperatur w urządzeniach elektronicznych. W budownictwie natomiast jest niezastąpiony do wykrywania miejsc wilgotnych oraz do kontrolowania miejsc z przeciągami i prądami cieplnymi. Z powodzeniem można go wykorzystać również do kontrolowania różnego rodzaju systemów grzewczych oraz klimatyzacji. Straż pożarna używa pirometrów bezdotykowych do pomiaru stopnia ciepła za ścianą.