Promienniki podczerwieni to współczesne urządzenia, jakie od dawna znajdują szerokie zastosowanie i to w niezwykle wielu zakresach. A gdzie tak po prawdzie konieczny jest promiennik podczerwieni? Na to pytanie najbardziej wiarygodnej odpowiedzi udzieliliby profesjonaliści, którzy na tego rodzaju przyrządach się znają i którzy używają go codziennie. Lecz nie zaszkodzi jednak w śladowym stopniu dotknąć tegoż tematu, dlatego że zawsze warto mieć minimalne pojęcie, niż żadne. Zatem do rzeczy. promiennik podczerwieni to urządzenie emitujące promieniowanie podczerwone. W zasadzie wyróżnić wolno parę ich rodzajów: promienniki podczerwieni gazowe, czyli zasilane gazem, promienniki elektryczne, zasilane są energią elektryczną a także promienniki wodne, jakie podgrzewane są po prostu ciepłą wodą.
Naturalnym źródłem promieniowania podczerwonego jest słońce lub ogień, lecz w rzeczywistości w praktyce wykorzystuje się promieniowanie podczerwone, powstające za pomocą stosownych sprzętów technicznych. No cóż, to kolejny symbol naszych czasów.

promiennik podczerwieni

Jakie jest wobec tego możliwe wykorzystanie promienników? Promienniki podczerwieni stosuje się w bardzo różnych obszarach oraz warto tutaj wskazać niektóre z nich, bo to dosyć interesujące. Po pierwsze, stosuje się je w przemyśle spożywczym przy obróbce termicznej jedzenia. Po drugie, stosowane są w przemyśle papierniczym, przykładowo do dosuszania papieru. Po trzecie, ogrzewa się nimi rozmaite obiekty, takie jak: hale magazynowe, stodoły, kurniki, innymi słowy wszędzie tam, gdzie niezbędne jest dostarczenie odpowiedniej temperatury.
Na zakończenie jeszcze parę słów o podstawowych dwóch rodzajach promienników. Pierwszy rodzaj stanowi promiennik podczerwieni elektryczny. Przypomina grzałkę elektryczną czy żarówkę, jaka nagrzewa się aż do kilkuset stopni Celsjusza i z tego powodu ów promiennik wydziela promieniowanie podczerwone.
Drugi typ to ceramiczny promiennik podczerwieni. Składa się on z ceramicznych korpusów, których fragment to przestrzeń promieniowania z zintegrowaną tak zwaną skrętką grzejną.
Jeśli kogoś zaintrygował temat promienników, zdoła już zgłębić sprawę, bo to niezwykle interesujące kwestie.

Promiennik podczerwieni