Ciężki los filologa...

Młodzi ludzie bardzo często decydują się studiować filologię, czy to angielską, czy też niemiecką lub włoską. Niezależnie jednak od języka, muszą się oni uzbroić w mnóstwo cierpliwości. I nie chodzi tu wcale o długi proces studiowania czy żmudną pracę czekającą na nich w przyszłości, a… Ludzi pouczających ich, jak mają przeżyć swoje własne życie. Filologie bardzo często są bowiem młodym odradzane. „Daj spokój, co ty po tym zarobisz”, czy „tyle się będziesz uczył i na nic ci to, lepiej sobie znajdź konkretny zawód” to tylko niektóre przykłady „rad”, jakie przyszli studenci tych kierunków z pewnością usłyszą.

Co więc zrobić? Jednoznacznej odpowiedzi nie ma. Każda osoba jest bowiem inna, więc każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie. Możemy oczywiście nakłonić młodą osobę, by udała się do doradcy zawodowego. Jednakże możemy również pomóc jej samodzielnie. Warto bowiem sporządzić bilans zysków i strat związanych z udaniem się na takie studia, z uwzględnieniem kwestii indywidualnych kandydata, jak temperament czy zainteresowania.

Dlaczego jest to ważne? Cóż, impulsywna, ekspresyjna osoba raczej nie zniesie siedzenia kilka godzin za biurkiem i przekładania książki z języka angielskiego na polski. Możemy jej jednak doradzić filologię angielską z ukierunkowaniem w stronę szkolnictwa.

Jednym z minusów wciąż pozostają niestety zarobki absolwentów tego typu studiów. Choć w czasopismach czy stronach internetowych w rubrykach „poszukuję” często widzi się takie frazy, jak „tłumaczenie dokumentów niemiecki„, praca ta nie przynosi spodziewanych zysków. Co gorsza, jest ona pracą wymagającą i żmudną, niskie zarobki są więc tym bardziej bolesne. Absolwenci filologii bardzo często muszą szukać zatrudnienia w kilku miejscach, na przykład jako nauczyciel/wykładowca języka, a oprócz tego (po godzinach), tłumacz przysięgły. Często bowiem pozostanie o jednym źródle utrzymania jest niestety niemożliwe.

Jak będzie wyglądała sytuacja filologów w przyszłości? Cóż, możemy jedynie gdybać. Na razie jednak studia filologiczne wciąż uznawane są za opcję jedynie dla pasjonatów…

 

tłumaczenie dokumentów niemiecki