Jednym z częstych, lecz niepożądanych domowników, który zjawia się w domkach jednorodzinnych jest słodkie zwierzątko futerkowe- kuna. Na jej istnienie narażeni są przede wszystkim posiadacze domów umieszczonych w sąsiedztwie lasów czy pól. To stosunkowo małych wielkości zwierzę wybiera niezmiernie często na punkt swojego azylu suche poddasza, na których zakłada siedliska i również traktuje jako swój obszar. Uciążliwość niechcianego współlokatora ukazuje się między innymi poprzez hałasy, które wywołuje, aczkolwiek główny kłopot polega na tym, że bardzo często przegryza przewody, różne instalacje oraz jest w stanie uszkodzić fasadę domu. Dodatkowym problemem są wydzielające niezmiernie nieznośny odór odchody kuny, który jest bardzo trudny do wyeliminowania.

Najważniejsze metody troskliwości przed zwierzętami

sposób na kunę

Kuna na poddaszu nie musi mimo to świadczyć o obowiązku dożywotniego wytrzymywania jej obecności. Ze względu na to, że jest zwierzątkiem chronionym należy wybrać metody jej wyeliminowania, które nie wyrządzą jej szkody. Jako nadrzędny sposób na kunę dopuszcza się przede wszystkim wysprzątanie strychu lub poddasza ze wszystkiego co stanowi dla niej pożywienie – to jest myszy, szczurów lub ptaków i dodatkowo owoców. Dopiero po odsunięciu jej od jedzenia powinno się posłużyć się innymi sposobami, jak na przykład zakup klatki, do której powinno się ją przyciągnąć poprzez podłożenie jej jedzenia. Schwytaną kunę trzeba wynieść do pobliskiego lasu. Można dodatkowo wykorzystać metody, które wykorzystuje się na ptaki- tj. uszczelnienie okien oraz kratek wentylacyjnych, lub zamontowanie na rynny „kolczatek”, które uniemożliwią jej przedostanie się do posiadłości. Wolno także posłużyć się elektronicznymi urządzeniami, które wydzielają ultradźwięki, które wygonią kuny. Do tanich metod można też zaliczyć rozłożenie na poddaszu psich odchodów.

Niezależnie od metody, którą przyjmiemy, trzeba kategorycznie pamiętać, że kun nie wolno zabijać. Jej towarzystwo może być niezmiernie kłopotliwe , niemniej jest wiele metod na jej spłoszenie, rozpoczynając od wskazanych wcześniej.