W naszych miejscowościach powstaje co chwila więcej galerii handlowych, absorbujących dużą powierzchnię. Dotyczy to nie tylko wielkich miejscowości, w których niemalże wszędzie spotkamy jakiś pasaż handlowy, ale prąd ten widocznie akcentuje się też w pejzażach niewielkich miejscowości. Przestrzeń tego rodzaju marketów jest zajmowana najczęściej przez sklepy z butami, znane sklepy z ubraniami czy ekskluzywne lokale użytkowe, dające służby fryzjera czy też kosmetyczne. W wielu mieści się też duży sklep wielkopowierzchniowy, którejś z wielkich zagranicznych firm, gdzie konsumenci mogą poczynić dzienne zakupy.

Sklep pożarniczy

Nieodłącznym fragmentem marketów kupieckich są pozycje jadłodaniowe, w których zmęczeni całodniowym przemieszczaniem się po sklepach konsumenci mogą się posilić przed dodatkową porcją zakupów. Gdzieniegdzie mamy możliwość spotkać tak zwane wysepki. Bywają to ruchome punkty, w których zdołamy na przykład podpisać umowę ubezpieczeniową, czy zakupić bilety na jakieś zdarzenie kulturalne. Wysepki te nie bywają elementami trwałymi, i występują właściwie epizodycznie, w zależności od zapotrzebowania.

Sklep pożarniczy

Przestrzeń figlarną marketów handlowych dopełniają mutipleksy. Wyposażone w mnóstwo auli kinowych, wyświetlają jednocześnie parę nowiuteńkich filmów, względem czego niezależnie od pory dnia każdy zdoła wyszukać co nieco dla siebie. Punty sprzedające jedzenie oraz coca colę plus miśki z bohaterami najnowszych animacji kinowych kuszą najmłodszych. Całość przestrzeni handlowych galerii wypełniają sklepy fachowe. I tak mamy możliwość znaleźć na przykład obiekt handlowy dla wędkarzy, sklep pożarniczy, czy sklep z kreacjami i akcesoriami dla kobiet w ciąży. Pasaże handlowe, innymi słowy coś co jeszcze niedawno ożywiało ekscytacje wśród lokatorów naszych miast, ostatnio bardzo nam spowszedniało. Mimo tego, iż ciągle budowane są nowiutkie, wydaje się, iż zakończyły budzić już takie zaciekawienie jak kiedyś.