uprawa borówki amerykańskiej

Jest uprawiana w wielu krajach na świecie. Także w Polsce z każdym rokiem wzrasta jej uprawa. W uprawie borówki amerykańskiej plasujemy się na trzecim miejscu po USA i Kanadzie. Uprawia ją także Japonia, Nowa Zelandia, Włochy, Francja, Rumunia, Holandia i wiele innych państw. Borówka amerykańska zwana jest też wysoką. Pochodzi z Ameryki Północnej. I tam w Stanach Zjednoczonych powstały wszystkie jej gatunki i tam też uprawiana jest na szeroką skalę. Jej cenne właściwości doceniono dopiero w XX wieku. Dostrzeżono, że jest bardzo zdrowa, posiada dobry smak.

Dodatkowym atutem jest to, że borówki amerykańskie pozbawione są brudzącego soku.

Do wzrostu borówka amerykańska wymaga bardzo kwaśnej i próchnicznej gleby. Borówka należy do roślin wieloletnich i wysokich. Ponieważ krzewy borówki mogą posiadać nawet 2, 5 metra wysokości. Pędy borówki amerykańskiej są mocno rozgałęzione. A korzenie choć drobne, ale bardzo dobrze rozwinięte. Od kwietnia rozpoczyna się okres zapylania krzewów przez pszczoły. Owoce borówki amerykańskiej zwane jagodami zbierane są od połowy lipca. Uprawa borówki amerykańskiej jest opłacalna, gdyż jest to owoc bardzo cenny pod względem odżywczym. Można je spożywać na surowo. Nadaje się także na przetwory. Owoce posiadają dużo witamin, jak witamina C, A, E, K. Oraz witaminy B1, B2, B3, B6. Jak również kwas foliowy, który jest niezbędny w organizmie zwłaszcza dla kobiet w ciąży. Jagody te posiadają także szereg minerałów, jak żelazo, wapń, magnez, potas, fosfor, cynk, sód.
Borówka amerykańska wykazuje działanie przeciwzapalne, wspomaga narząd wzroku, usprawnia pracę mózgu, wspomaga pamięć i koncentrację, zapobiega marskości wątroby, wspomaga leczenie onkologiczne, zapobiega nadciśnieniu krwi, wpływa dobrze na układ pokarmowy. Wzmacnia odporność organizmu, usuwa toksyny i szkodliwe produkty przemiany materii. Borówka amerykańska nie jest zbyt kaloryczna, gdyż w 100 gramach mieści tylko 57 kalorii. Ponadto 2,5 – 3,5 błonnika, 0,6 białka, 0,4 – 0,7 tłuszczu, 14,5 węglowodanów i 84 % wody.

uprawa borówki amerykańskiej